Friday, September 25, 2009

Bend Roots Revival: A Complete Schedule

A full schedule for the weekend-long festival.

Posted By on Fri, Sep 25, 2009 at 10:34 PM

The Bend Roots Revival, taking place between the Victorian Café and Parrilla Grill (14th St and Galveston Ave.) all weekend got under last night with a show by Grateful Dead tribute act Rising Tide and bluegrass from Back from the Dead.

The bulk of the festival starts tonight and here’s a complete schedule for your entire weekend from the Bend Roots website. Hit the print icon at the top of the page and take this with you to the fest...or pull it up on your Blackberry or whatever those things are called:


Parrilla Main Stage
6-8pm  Shireen Amini, The Mostest and the Bend Guitar Army

Parrilla Mandala Stage 

5-6pm  The Bare Roots Band

8:00-9:30pm  MC Mystic 

Parrilla Indoor Stage

5-7pm Russ Pennavaria and Friends --Progressive Music/Native Vibes

7:30-9pm  Old Wave --Acoustic/Bluegrass

Victorian Mainstage

6:30-7:30pm Rachael's Song  --Vocal Jazz DUO (upright bass/guitar/trumpet)

8-9:30pm  Leif James and the Struggle  -Bluesy Acoustic Rock N Roll

Victorian Fireside Stage

5:30-6:30pm Greg Botsford  --One Man Groove Machine

7:30-8pm The Prairie Rockets --3-Piece Lady-Grass

 Victorian Indoor

9:30pm— ? DJ SWETT


Neighbor Steve's Zen Garden (Behind Parrilla on Galveston to the West)

8-9am  The People's Yoga with Julianne Southwell

Parrilla Main Stage

Noon-1pm The Sudaki Project --Jazz Grass/Acoustifunk

1:30-2:30pm LINO  --Cosmic-Classical

3-4pm Bob and Val's Latest Blues Project

4:30-5:30pm  Rich Hurdle and Crescent Jazz

6-8pm El Dante – ‘70s Funk/R&B

Parrilla Mandala Stage

11-12  Vasu Deva  --Bring your Yoga Mat, Stretch and Breathe to the Yogaband

1 - 1:30pm Miya and Kiarra --Kid-Composed Modern Classical

2:30 – 3pm   Tim Moore  --Mandala Stage Host With Most

4 - 4:30pm  Eddie Stern  --Songster Bro from Durango, Colorado

5:30-6pm Mosley Friends --Organic Poet Hop

8-9:30pm, DJ Byrne1 --Parrilla Lounge-After According to Kev...

Parrilla Indoor Stage

11:30am-12:30pm  COSA Presents  --Songwriters in the Round

1-2pm  Chris Parriera --Traveling Songster Bro From No. Cal.

2:30-3:30pm  Sunshine --Punny Songs for your Soul

4-5 pm Raise The Vibe  --Funky, Sax-Driven 3-Piece

5:30-6:30pm Jenna Lindbo --Traveling Songstress from Ashville, N.C.

7-8pm Alan Byer Band  --Peaceful Blessings w/ Ed whistlin' too

8:30-9:30pm Richard Taelour  --Dazzling Solo Guitar Performance

Victorian Main Stage

11am-NOON Blackstrap --Banjo-Driven Bluegrass

12:30-1:30pm Dale Largent Hand Drum Workshop

2-3pm Erin Cole Baker  --of The Erins

3:30-4:30pm  The J.Z. Band  --Original Folk Rock

5-6 pm The Sweet Harlots  --Gothish Folk Pop

6:30-7:30pm Ruins Of Ooah  --Didj-Man Tyler Spencer's Project

8-9:30pm Mosley Wotta & The Empty Space Orchestra  --HipHop Meets Spacerock

Victorian Fireside Stage

9:30-11am  Eating Peaches  --Cousins Ransom Reunion Show

Noon-12:30pm Canaan Canaan  --Japanese Folk Pop

1:30-2pm Mike Biggers  --Tasty Pickin/Funny Songs

4:30 to 5pm Gabe Johnson  --Lead guitarist for El Dante goes SOLO

6 to 6:30pm  Joanna Lee --Poetic Originals, Beautiful Melodies & Guitar Chops, too

7:30 to 8pm  Angela Barclift --Young Janis Soul 

Victorian Parking Lot Performance Area

3-3:30pm  Gotta Dance --Dance Performance

Victorian Indoor

9:30pm-?  DJ MOKSHA


Neighbor Steve's Zen Garden (Behind Parrilla on Galveston to the West)

8-9am  The People's Yoga with Julianne Southwell

Parrilla Main Stage

11:00-11:30am  Feedback --Brothers Who Rock!


1:30-2:30pm The Autonomics   --Progressive Groove-Based Rock

3-4pm Brothers Young  --Parrilla Grill Presents: Neil Meets David Byrne

4:30-5:30pm  The Dirty Words  --Bend, Oregonized Indie-Rock

6-7:30 PM  Blues Quarter  --Tasty, Seasoned Blues--Dance/Join-In

Parrilla Mandala Stage

11:30am - Noon  Blue Heart  --Sweetgrass

12:30 -1:30pm  Kids Music with Victor Johnson

2:30 - 3 PM  Desert String Crusade  --Young pickers with old souls!

4 - 4:30 PM  Anthony Tripp  --Progressive Folk-Rock

5:30 -6 PM  Eric Tollefson --Bend, Oregon Original with Timmy Schroeder on the side...
Parrilla Indoor Stage

11:30am-12:30pm  Hefe's Ukulele Party (Bring your uke, share uke knowledge, play songs...)
1-2pm  Ken's Project

2:30-3:30pm  Tall Adam and Friends

4-5pm Didjeri Du Workshop with Tyler Spencer

5:30-6:30pm  Lisa Lepine Promotion Queen Workshop: The Biz of Music and The Muse

7-8pm  The Quons  --Beautiful Vocal/Guitar Duo

Victorian Main Stage

10-11:15am The Gospel According To Mark & Patrick  --Breakfast with festival Organizers...

12-1pm  Ubuntu  --African Hand Drumming Performance and Workshop

1:30-2:30pm  Victor Johnson  --Kids Music For Grown-Ups Too...

3-4 PM  Anastacia Band  --Original Rock N Roll

4:30-5:30  Masala Mostest & The Bend Roots Acoustic All-Stars

6-7   pm The River Pigs  --Bluesy Rock  (from the Masters)

7:30-9pm Moon Mountain Ramblers  --Rockin' Brewgrass

Victorian Fireside Stage

11:15am-Noon  Kids Drum Circle with Miss Shireen (featuring the WVMS Roots Rhythm Group)

1-1:30pm  Austin & David Skelton  --Father Daughter Duo

5:30-6pm  Organic Music Farm   --Heavy Americana

7-7:30pm  Kim Kelly and Friends  --Melodic Soul-Folk

Victorian Parking Lot Performance Area

2:30-3pm Acrovision Tae Kwon Do Demonstration Team

  • Pin It


Showing 1-1 of 1

Add a comment

Subscribe to this thread:
Showing 1-1 of 1

Add a comment

More by The Source Staff

Latest in The Blender

© 2016 LAY IT OUT INC | 704 NW GEORGIA, BEND, OREGON 97703  |   Privacy Policy

Website powered by Foundation